Ostatnio pisałam o tym, dlaczego pracodawcę może interesować Twój wizerunek w sieci. Jestem ciekawa, jakie wnioski udało Ci się wynieść z tego postu?

Czy była to okazja do refleksji na temat tego, jak prowadzić swoje działania w internecie oraz jak dbać o prywatność w sferach, które chcesz zachować dla siebie i najbliższych, nie koniecznie dla potencjalnego pracodawcy? Mam nadzieję, że zaświeciła Ci się czerwona lampka!

Dzisiaj trochę konkretów, czyli…

Gdzie mogą Cię podglądać rekruterzy?

To dobre pytanie. Wiele razy pisałam już, że rekruterzy często nie mają dużo czasu na przeglądanie aplikacji, więc pewnie teraz masz w głowie sprzeczność: skoro na CV często poświęca się kilkanaście sekund to jak tu znaleźć czas na media społecznościowe. Nic bardziej mylnego!

Selekcja CV jest pierwszym etapem „odsiewu” kandydatów. A bywa ich o wiele więcej. Googlowanie kandydata może odbywać się zarówno na wstępnym etapie procesu rekrutacji, jak i sporo dalej (np. gdy mamy do wyboru jedną z dwóch naprawdę świetnych osób).

A więc, gdzie mogą chcieć Cię podejrzeć rekruterzy?

  1. Facebook
  2. LinkedIn/GoldenLine
  3. Instagram
  4. Portale branżowe
  5. Inne media (np. własna strona www, twitter, etc.)

Czego rekruterzy mogą chcieć się o Tobie dowiedzieć?

  1. Jak dbasz o swój wizerunek, czyli jakie zdjęcia umieszczasz w internecie?
  2. Jakie są Twoje poglądy i czy są spójne z tym, co zauważono na rozmowie kwalifikacyjnej, a co ważniejsze, czy odpowiadają polityce firmy?
  3. Czy jesteś osobą odpowiedzialną i godną zaufania również w oczach klientów? (a więc, co można o Tobie znaleźć w sieci i jakie wrażenie można odnieść po takim researchu).
  4. Czy gromadzisz wokół siebie negatywne emocje/hejt oraz jak na nie reagujesz?
  5. Czy samodzielnie tworzysz treści o charakterze hejtowskim?

oraz wiele, wiele innych – uzależnionych od celu poszukiwań oraz charakteru rekrutacji.

Sieć może być potężną encyklopedią na Twój temat. Wszystko zależy od tego, co zdecydujesz się w niej umieścić. Jak to wygląda u Ciebie obecnie? Jakie informacje można znaleźć o Tobie w internecie, czy korzystne dla procesu rekrutacji?

Daj znać, jakie jest Twoje zdanie związane z podglądaniem przez rekruterów kandydatów w sieci.