Krok 0 – start przygody z karierą zawodową

Ostatnio sporo pisałam wokół tematu rekrutacji i tego, jak przejść pomyślnie przez cały proces. Jeśli śledzisz mojego facebooka wiesz, że miało to związek z 3 krokami, które w moim odczuciu są niezbędne do przejścia, by osiągnąć pracę marzeń.

Jest jeszcze jednak krok 0, o którym wcześniej nie wspominałam. Okazuje się on jednak najbardziej istotny, bo dotyczy fazy strategii i planowania – to właśnie on ma przygotować Cię do pracy nad docieraniem celu, jakim jest satysfakcjonująca praca.

Osobiście nie jest mi łatwo wczuć się w skórę osoby „która nie wie”. Mam tu na myśli brak koncepcji na siebie w życiu zawodowym. Ja, chyba od gimnazjum (a może i podstawówki?) wiedziałam, co chcę robić. I choć ten plan modyfikował się nieco w miarę upływu lat, to człon główny pozostawał niezmienny. Wiedziałam, że chcę ukończyć studia psychologiczne. Idea za tym stojąca, to oczywiście „pomaganie ludziom”. No tak, na tyle była ona konkretna, na ile młoda osoba może sobie takie określenie po swojemu opisać. Dlatego właśnie mówię, że ten plan się modyfikował, bo rzeczywiście, gdy już podjęłam studia porozmawiałam ze sobą na temat tego, co właściwie w ramach swojej dziedziny chciałabym robić. Po przeanalizowaniu tego, co lubię robić, w czym się odnajduję i w co wierzę, powoli precyzował się mój plan, związany z pomaganiem ludziom w odnajdywaniu swojej właściwej rzeczywistości zawodowej i wspieraniem ich w dalszych krokach, już po zatrudnieniu. Trafiłam zatem w działkę zwaną HR.

To taka, krótka historia o mnie. O moich przemyśleniach i o tym, jak dochodziłam do swoich wyborów zawodowych, o kroku 0. Wiem jednak, choć jak pisałam nie było łatwo mi się w to „wczuć”, że wiele osób nie pozwoliło sobie nigdy odczuć tego komfortu, jakim jest wiedza na temat tego, czego chce zawodowo (a czasem nie tylko zawodowo). Jak widać, nie zawsze przychodzi to tak łatwo, jak w moim przypadku. Co nie znaczy, że w ogóle nie może przyjść.

Temat jest ważny i godny dłuższych przemyśleń. Zbudowanie własnej koncepcji i planu kariery jest niezwykle istotne, dla późniejszego osiągania celów, a dopiero pierwszym z nich jest posiadanie satysfakcjonującej pracy. W końcu to start w przygodę. Kolejne cele czekają tuż za rogiem.