Pytania rekrutacyjne – jak to z nimi jest?

Wiele osób zastanawia się, a część z nich pisze do mnie szukając wskazówek na temat tego, co właściwie może pojawić się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Mam nadzieję i gorąco w to wierzę, że rekruterzy „nie lecą” sztampowym zestawem z góry przygotowanych pytań, a raczej dynamicznie reagują na potrzeby pojawiające się w trakcie spotkania. Wiem jednak z doświadczenia, że jest pewna pula pytań, które pojawiają się na rozmowach częściej niż inne, co więcej niezależnie od stanowiska na jakie się aplikuje. Oczywiście nie sprawdzają się one w 100% przypadków, ale sama często je stosuję i często spotykałam się z nimi po tak zwanej drugiej stronie.

Dzisiaj chcę się z Tobą podzielić listą takich pytań oraz wytłumaczyć Ci, jaka motywacja stoi za ich zadawaniem. Nie podam Ci za to, gotowej recepty na odpowiedzi. Jestem wrogiem wyuczonych reguł i uważam, że każdy powinien mówić z serca i przekonania, a nie powtarzać schematy znalezione w Internecie.

Ważniejsze moim zdaniem jest zrozumienie, po co rekruter chce dowiedzieć się akurat tego. Wówczas łatwo na takie pytania odpowiedzieć.

7 najczęstszych pytań rekrutacyjnych

Oto moja lista 7 często pojawiających się pytań, które jednocześnie sama stosuję:

1. Co Pana/Panią zainteresowało w naszej ofercie i skłoniło do aplikowania na nią?

To pytanie często zadaję, jako wstęp do rozmowy. Zamiast od razu przechodzić do twardych, konkretnych pytań staram się na start nieco przełamać lody, tak by kandydat mógł się troszkę rozluźnić. Jaka poza tym towarzyszy mi motywacja? Chcę sprawdzić, czy osoba po drugiej stronie, w ogóle zastanowiła się nad wysłaniem swojego CV, czy wie w związku z jaką ofertą się spotykamy (oczywiście na wstępie zawsze przypominam zakres rekrutacji, ale mimo to zdarza mi się spotkać osoby, które nawet dobrze nie wiedzą, gdzie się znajdują i o jaką pracę się starają).

2. Co sprawia, że decyduje się Pan/Pani na zmianę obecnej pracy?

To pytanie, często pokazuje mi szczerość i prawdomówność danej osoby. I nie chodzi mi tutaj o jakąś formę przesłuchania, czy zadawanie niewygodnych pytań, a po prostu o zaczerpnięcie istotnych informacji. Nierzadko przy tej okazji słyszę, że kandydat nie miał możliwości rozwoju w swoim miejscu pracy, a jednocześnie na pytanie pomocnicze, czym jest dla niego rozwój, mało kto potrafi odpowiedzieć jasno i konkretnie. Zazwyczaj za to, przy okazji tego pytania, zaczyna się kręcenie i lakoniczne opowiadanie o „ogólnikach”. W trakcie rozmowy często i tak można mimochodem dowiedzieć się o prawdziwych powodach chęci zmiany/odejścia z pracy. Czy zatem nie warto powiedzieć o tym uczciwie, gdy ktoś pyta?

3. Jak wyobraża sobie Pan/Pani stanowisko X?

Zasadność tego pytania to, po prostu zweryfikowanie wizji kandydata z rzeczywistością zawodową. Czasem sprawdza także, czy wie on/ona jaka jest specyfika pracy, czy zna ogólny zakres obowiązków itp. Przy tej okazji staram się oczywiście również szerzej opowiedzieć o danym stanowisku i weryfikować, czy jest ono odpowiednie i zgodne z oczekiwaniami drugiej strony.

4. Dlaczego, to właśnie Pan/Pani jest odpowiednim kandydatem/odpowiednią kandydatką na proponowane stanowisko?

Na rozmowie o pracę musisz wiedzieć, czemu to Ty masz być numerem 1. Jeśli nie potrafisz opowiedzieć o swoich zaletach i mocnych stronach w kontekście zawodowym, czemu rekruter, który w końcu nie zna Cię tak dobrze, ma potrafić zarekomendować Cię, jako osobę godną zatrudnienia?

5. Jakie musi być miejsce pracy, by Pan/Pani czuł/czuła się w nim dobrze i chciał/chciała w nim pracować z pasją i zaangażowaniem?

Pytanie dość długie (choć przybiera różną formę), a motywacja jest krótka i prosta. Chcę wiedzieć, na czym zależy kandydatowi w miejscu pracy. Jeśli wiem, że aspekty, które są dla niego istotne w danej firmie nie występują, z pewnością będę uważniej podchodziła do ewentualnej decyzji o zatrudnieniu. W końcu jeśli nie ma się narzędzi do motywowania i pracownik nie otrzyma tego, co dla niego istotne, prawdopodobieństwo rezygnacji z pracy jest dużo większe.

6. Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe?

Czasem jeśli ktoś ma duży problem z określeniem kwoty proszę o podanie widełek. Bywa, że i to nie pomaga, a przecież do pracy przychodzimy po to, by zarobić. Oczywiście nie tylko, ale jednak zdecydowanie najczęściej to zarobki stanowią naszą główna motywację, bo przecież … każdy musi się z czegoś utrzymać. Aż dziw bierze zatem czemu tak wiele osób ma problem z podaniem konkretnej kwoty wynagrodzenia.
Osobiście aż zastanawiam się, czy nie napisać dedykowanego posta na ten temat, bo widzę, że nadal budzi on niepokój i mieszanie. Zupełnie nie potrzebnie.

7. Jak szybko może Pan/Pani zacząć u nas pracować?

Bardzo techniczne pytanie, szczególnie istotne, gdy rekrutacja jest pilna. Czy wiesz, jak szybko możesz zmienić pracę? Znasz swój okres wypowiedzenia bądź orientujesz się, czy Twój szef pozwoli Ci go skrócić (może wiesz, jakie są praktyki w tym zakresie, obowiązujące w Twojej firmie?). Dodam jeszcze, że zazwyczaj dziwnie wygląda, jeśli osoba np. pozostająca bez zatrudnienia, komunikuje, że może podjąć pracę za 2 miesiące. Jeśli taka sytuacja ma uzasadnienie, warto podać je od razu, by zniwelować zaskoczenie rekrutera.

 

+ 3 równie częste pytania, których ja nie zadaję

Są też pytania, których ja osobiście nie zadaję, ale które nadal cieszą się dużą popularnością wśród rekruterów i managerów. Są to m.in.:

8. Jak wyobraża sobie Pan/Pani siebie za 5 lat? Co chce Pan/Pani wtedy robić?
9. Jakie są Pana/Pani wady i zalety?
10. Co wie Pan/Pani o naszej firmie?

Myślę, że z tego zestawu 10 pytań co najmniej 2-4 trafią Ci się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Czy wiesz, jak na nie odpowiesz?