Narzędzia przydatne w rozwoju samoświadomości

Psychologia pomaga w rozwoju samoświadomości. To moje przekonanie, płynące z praktyki doradczej. Opierając się na mocnych, psychologicznych fundamentach w pracy z Klientami osiągam najwięcej.
Jako psycholog nie jestem fanem testów psychologicznych. Taki paradoks. Mam do nich spory dystans, bardzo skrzętnie wybieram te, z których korzystam. To co powtarzam jak mantrę innym to fakt, że testy mają wartość informacyjną, poszerzają nasze postrzeganie, ale nie są od A do Z opisem osoby. Ludzie są daleko bardziej złożeni niż jakikolwiek, choćby najlepszy test.

Mimo swojego dystansu do zamykania wiedzy o człowieku w narzędziach, doceniam to, w jak konkretny sposób możemy się dzięki nim odnieść do poszczególnych wymiarów różnic indywidualnych. Właśnie dlatego, chętnie pracuję z Klientami w oparciu o sprawdzone metodologie. Ludzie lubią korzystać z takich raportów, a Ci, dla których liczby i wykresy są czymś istotnym, często odnajdują się w takiej formie lepiej, aniżeli przy „zwykłej rozmowie”. Dziś chcę Ci opowiedzieć o testach wspierających pracę nad samoświadomością.

Testy poszerzające samoświadomość

Jestem certyfikowanym użytkownikiem wielu metod, a moje wykształcenie uprawnia mnie również do korzystania z pokaźnego zbioru testów zgromadzonych w Pracowni Testów Psychologicznych. W praktyce wykorzystuję wybrane z nich, każdorazowo dopasowując je do celu i potrzeb Klientów.

Metodologie, które są mi szczególnie bliskie to:

FRIS – test badający style myślenia i style działania, czyli pozwalający lepiej zrozumieć funkcjonowanie naszego mózgu, nasze naturalne wzorce zachowań, perspektywy, z których korzystamy podejmując decyzje. Jest to narzędzie pozwalające na złożone analizy.

Reiss Motivation Profile (RMP) – test badający motywację wewnętrzną, opisujący potrzeby, którymi kierujemy się w życiu, a których zaspokojenie zwiększa nasz poziom szczęścia. Samopoznanie wspiera lepsze wyznaczanie i realizowanie celów oraz rozumienie motywów naszych zachowań i odczuć.

Clifton Strengths znany, jako Test Talentów Gallupa – test pomagający zrozumieć nam, jakie są nasze najbardziej naturalne talenty oraz (przy odpowiedniej pracy) jak przekuć je w mocne strony będące naszymi wyróżnikami i stanowiące o naszej przewadze konkurencyjnej.

MTQ48 – test badający naszą siłę psychiczną, pozwalający na diagnozę tego, jak radzimy sobie w nowych, niepewnych sytuacjach. Wiedza niezwykle przydatna w dzisiejszym świecie. Wyniki pozwalają także na rozpoczęcie pracy z obszarami, które najbardziej blokują nasze działanie.

ILM72 – test badający style przywództwa. Idealne narzędzie samorozwoju dla managerów. Pozwala lepiej zrozumieć naturalne dla nas zachowania liderskie, a także poznać inne sposoby pracy z ludźmi.


Dlaczego warto pracować z testami?

Jak wspomniałam na początku nie jestem fanem testów psychologicznych. Nie zmienia to faktu, że doceniam wartość informacyjną, jaka z nich płynie, a także obserwuję, jak wiedza w nich przedstawiona wzmacnia moich Klientów. Często łatwiej nam zrozumieć samych siebie, jeśli wesprzemy się jakimś „obiektywnym źródłem”. Rzadko za takie obiektywne źródło uznajemy innych ludzi (nawet specjalistów w swoich dziedzinach), za to chętnie odnajdujemy je w różnego rodzaju narzędziach.

Oczywiście nie twierdzę, że testy są dobre dla każdego. Przede wszystkim sposób i formę pracy zawsze należy dopasować do Klienta i jego celu. Obserwuję jednak duże zadowolenie u tych osób, które działania rozwojowe opierają na profesjonalnych analizach i pogłębionej pracy indywidualnej na ich podstawie.

Jeśli i Ty czujesz, że podobne podejście jest Ci bliskie, zachęcam do kontaktu i pracy w oparciu o narzędzia poszerzające samoświadomość: kontakt@doandgrow.pl