Jakie pytania sobie zadać, by naprawdę zmienić swoje życie?

 
Piszę o samoświadomości, nie dlatego, że to modny temat i rozwojowy trend. Piszę o tym, bo wierzę, że zadając sobie w życiu odpowiednie pytania można pomnożyć swoje szczęście i czuć się naprawdę spełnionym.

Zazwyczaj w toku codzienności rzadko zastanawiamy się, do czego tak naprawdę dążymy i na czym nam zależy. Po prostu pozwalamy by czas biegł, by kolejne dni mijały, a kiedy ktoś nas pyta o życie podsumowujemy często „jakoś leci”. „Jakoś” to dla mnie za mało. Dążę to tego, by wszystko wokół opierało się na mojej sprawczości, a życie było wypadkową podejmowanych decyzji i realizowanych działań. Dla mnie nie ma miejsca na „jakoś”, stawiam na konkrety.

Na pytania odpowiada cisza

 
Do tego samego zachęcam innych. Jeśli mają marzenia, niech je realizują rozpisując poszczególne etapy dojścia do celu. Nie wystarczy tylko wizualizacja i szczere pragnienie by się „spełniło”, trzeba ciężko pracować. Dlatego niejednokrotnie pytam „Co zrobiłeś/zrobiłaś by zrealizować swoje marzenie?” – często odpowiada mi głucha cisza i dziwne spojrzenie. Bo przecież marzenia są w sferze nierzeczywistej, odległej, poza naszą kontrolą. Nie godzę się z tym.

Zawodowo rozmawiam z ludźmi m.in. o ich motywacji i chęci zmiany pracy. Pytam „Czy wiesz, jakiej pracy szukasz?” – spotyka mnie ta sama cisza. Czasem pojawią się ogólniki: dobrze płatnej, łatwej, w fajnej firmie. Ale co to właściwie znaczy? Rozwinięcie tych słów bywa niezwykle wyboistą drogą.


 

Na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć?

 
Z jednego z filmów Woody’ego Allena nauczyłam się innego ważnego pytania „Czy wiesz, czego nie chcesz?” – tu dopiero biją we mnie spojrzenia pełne niezrozumienia. „Jak to, czego nie chce?” – odpowiadają mi pytaniem. To zaskakujące, ale doprecyzowanie tego właśnie obszaru pozwala nam wiele zrozumieć o sobie i swoich pragnieniach.

Idę krok dalej, wkraczając w strefy bardziej intymne: „Jakie są Twoje życiowe wartości? Co robisz, by żyć w zgodzie z nimi?”, „Co sprawia, że czujesz się szczęśliwy/szczęśliwa?”, „Czego chciałbyś/chciałabyś nauczyć swoje dzieci?/Co chcesz przekazać światu?”, „Jaki jest cel Twojego życia? Do czego dążysz?”, „Co chciałbyś/chciałabyś, aby powiedzieli o Tobie podczas Twojego pogrzebu?”, „Co chcesz po sobie zostawić?”. Trafnych pytań może być dużo. O ile jest się gotowym na odpowiedzi lub chociaż na zastanowienie się nad tymi odpowiedziami.