Czym jest samoświadomość?

 
Według jednej z internetowych encyklopedii przez pojęcie „świadomość” można rozumieć wiele stanów – od zdawania sobie sprawy z istnienia otoczenia, istnienia samego siebie, poprzez świadomość istnienia swojego życia psychicznego aż po świadomość świadomą samej siebie.

W toku pracy rozwojowej skupiam się na dwóch ostatnich aspektach, a więc świadomości swojego życia psychicznego oraz nieco zagmatwanie brzmiącej świadomości świadomej samej siebie.

A teraz prościej: dla mnie samoświadomość to rozumienie i szanowanie oraz docenianie własnych wartości, potrzeb, motywacji, różnic psychologicznych oraz kompetencji. Pomaga prowadzić bardziej ukierunkowane i satysfakcjonujące życie poprzez wykorzystywanie naszych mocnych stron i dążenie do osobistego spełnienia. Ma jedną wadę: trzeba nad nią pracować całe życie.

Czy wiesz czego szukasz?

 
Jak wszystko, co ma wady, świadomość, czy też węziej samoświadomość posiada również szereg zalet. Jedną z nich jest rozumienie samego siebie. Dla osób samoświadomych odpowiedź na pytanie: Czego szukasz? czy Dokąd zmierzasz? nie jest żadnym wyzwaniem. Bez problemu potrafią udzielić na nie odpowiedzi. A dla pozostałych? To często nieosiągalne.

Aby trafnie odpowiedzieć na pytanie czego szukasz musisz znać swoje wartości, motywacje, kompetencje i szanować je wykorzystując, jako drogowskazy w życiu. To wszystko pomaga Ci poznać preferencje, zrozumieć czego w życiu chcesz a także czego nie chcesz.

Samoświadomość a praca

 
Często pracuję z osobami chcącymi znaleźć wymarzoną pracę. Co jest ich największym problemem? To, że nie wiedzą czego właściwie szukają. Bardzo często słyszę:

  • Nie mam pomysłu na siebie.
  • Nie wiem, co chcę robić w życiu.
  • Nie wiem do jakiej pracy się nadaję.
  • Nie wiem, jaka praca sprawiłaby mi przyjemność.
  •  
    I wtedy z procesu pracy nad CV i przygotowaniem do rozmowy kwalifikacyjnej, zaczyna się proces pracy nad samoświadomością. Zazwyczaj jest długi, nie zawsze przyjemny, ale skuteczny. Na finiszu Klienci już widzą dokąd zmierzają, jakiej pracy poszukują, czego oczekują od pracodawcy oraz co mogą mu dać. I nagle okazuje się, że znalezienie satysfakcjonującej pracy wcale nie jest takie trudne.