Jak wyróżnić swoje CV?

O tym, jak tworzyć CV napisano już całkiem sporo. Zapytasz pewnie, po co zatem, po raz kolejny poruszam ten temat? Spieszę z odpowiedzią.

Tak, jak mam świadomość, że w tym temacie sporo już powiedziano, tak jednocześnie mam świadomość ciągłego dynamizmu i zmian rynkowych. Opracowania pisane są na „tu i teraz”. Przedstawiają konkretne trendy, komentują obecną rzeczywistość. Ale ta rzeczywistość stale się zmienia! I tak, jak ceny artykułów w sklepach rosną bądź maleją w zależności od popytu, tak i CV w różnych momentach „sprzedają się” z różną skutecznością.

Dzisiaj opowiem Ci krótko o tym, co obecnie działa, jako dobry wyróżnik CV. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat koniecznie pobierz mój bezpłatny ebook: Jak stworzyć skuteczne CV?, w którym szerzej omawiam ten temat – wystarczy kliknąć w zdjęcie!


To, co Ci dzisiaj przedstawiam to informacje zgodne z moją wiedzą i biznesowym doświadczeniem na luty 2018. Nie twierdzę, że za kilka miesięcy, a tym bardziej lat wszystko, co tu piszę będzie aktualne. Jeśli chcesz być na bieżąco śledź tą tematykę zawsze, gdy w Twojej głowie rodzi się pomysł na zmianę pracy. Tylko tak zyskasz na konkurencyjności i wyróżnisz się z tłumu.

Właśnie o tym wyróżnieniu z tłumu dzisiaj Ci opowiem.

6 elementów, które koniecznie powinny znaleźć się w Twoim CV

Przez ostatnie tygodnie prowadziłam na fanpagu cykl postów, o tym, jakie elementy wprowadzać w CV, by przyciągnąć uwagę rekruterów. Możesz przeczytać o tym więcej na moim profilu bądź wpisując w wyszukiwarkę facebooku: #wyróżnijswojeCV.

Podsumowując, postaw na:

 Zdjęcie – pamiętaj by było profesjonalnie wykonane, odpowiednio skadrowane, miało wysoką jakość oraz pokazywało Twój uśmiech – tak by podświadomie budowała się relacja między Tobą, a rekruterem (korzystaj z reguł psychologicznych, które podpowiadają nam jak działają ludzie, jedną z reguł jest mechanizm lubienia i sympatii – dzięki odpowiedniemu zdjęciu możesz go wspomóc).

 Nagłówek – czy w Twoim CV znajduje się duże, scentralizowane hasło: curriculum vitae? Błąd! Ono nie wnosi w aplikację żadnej wartości, przeciwnie zabiera Ci cenną przestrzeń na stronie A4. Dużo bardziej przydatny będzie nagłówek składający się z Twojego imienia i nazwiska oraz wskazania na profesję, zawód lub branżę, w jakiej funkcjonujesz. W przykładowym CV, które stworzyłam nagłówek to: Joanna Kowalska, specjalista ds. sprzedaży. Jaki będzie Twój?

 Profil zawodowy/BIO – krótkie i konkretne zarazem, podsumowanie Ciebie, jako pracownika ułatwia rekruterowi decyzję, czy zapoznać się z CV i poświecić czas, na jego bardziej szczegółową analizę. BIO powinno być skonstruowane tak, by zachęcało do nawiązania z Tobą dalszej relacji. Wyróżnij się, dzięki kilku przemyślanym zdaniom, które dobrze prezentują Ciebie.

 Doświadczenie – to „mięso CV”, ta zdecydowanie najważniejsza część. Dlaczego zatem wymieniam ją dopiero na 4 miejscu? Ponieważ, by ktoś chciał zapoznać się z Twoim doświadczeniem, musisz najpierw zwrócić na siebie uwagę (stąd właśnie zdjęcie, nagłówek i BIO). Gdy już Twoja aplikacja dostanie szansę, na bycie przestudiowaną, sekcja opisująca Twoje poprzednie miejsca zatrudnienia powinna przechylić szalę procesu selekcji, na Twoją korzyść. Jak to zrobić? Nie opisuj jedynie suchych faktów pt. pracodawca, okres zatrudnienia, nazwa stanowiska. Dodaj również informacje o swoim zakresie obowiązków, osiągnięciach itp. Niech zaistnieją tu liczby, fakty, rzeczy łatwo sprawdzalne, a jednocześnie spójne z tym, czego oczekuje się od kandydata na danym stanowisku. Stosuj raczej punktory i zwięzłe frazy, zamiast długich zwartych opisów. Te raczej odstraszają od zapoznawania się z nimi, w przeciwieństwie do haseł wypisywanych „po myślniku”.

 Umiejętności – dzięki swojemu doświadczeniu z pewnością udało Ci się nabyć wiele cennych umiejętności. Przedstaw je w CV. Polecam formę graficzną, np. podczas posługiwania się skalami opisującymi stopień Twoich umiejętności. Do twardych aspektów, jak np. znajomość języka obcego, stosuj ogólnie przyjęte normy (europejska sala). Dodatkowo pamiętaj, warto opisać także umiejętności właściwe i specyficzne dla Twojej branży. To pokazuje, że zastanawiasz się nad swoją przydatnością dla pracodawcy, wskazując mu np. swoją umiejętność negocjacji kontraktów z Klientami B2B, aniżeli opisując standardowo i bez zbytniego przemyślenia, ogólnik w postaci Twoich umiejętności komunikacji. Pokaż, jakie umiejętności Cię wyróżniają.

 Klauzula – choć w moich oczach nie jest ona jakimś specjalnie przyciągającym uwagę elementem, to jej brak może zablokować Twoją choćby najlepszą kandydaturę. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że rekruter może, zgodnie z prawem, zapoznawać się z Twoim CV koniecznie dopisz do niego obecnie obowiązującą klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych + jeśli myślisz nieco dalej, z szeroką perspektywą możesz również zamieścić klauzulę, że zgadzasz się na wykorzystywanie swojego CV w innych procesach rekrutacji prowadzonych przez daną firmę. Bez takiego dopisku, osoby zajmujące się selekcją zgłoszeń, nie będą mogły włączyć Twojej kandydatury i jej rozpoznawać.

 

Ale.. wyróżniki to nie wszystko!

Na koniec chciałabym doprecyzować jeszcze jedną istotną kwestię. Przedstawione przeze mnie elementy aplikacji są tymi, które w mojej ocenie, a także na podstawie mojego biznesowego doświadczenia, sprawiają, że Twoje CV przebija się do świadomości rekrutera, podczas jego (często mozolnego) przeglądania dziesiątek CV. Nie wymieniłam wszystkich, wartych zawarcia w CV sekcji. Zwróciłam uwagę na te, które najczęściej stanowią o przewadze konkurencyjnej, co nie oznacza, że np. w Twoim przypadku wykształcenie nie okaże się takim złotym strzałem (bo np. możesz pochwalić się dyplomem prestiżowej, zagranicznej uczelni).

Każdorazowo tworzenie CV należy dostosować do swojego indywidualnego przypadku. Warto pamiętać także o zmieniający się trendach oraz o tym, że na samym końcu tego procesu stoi człowiek. A to oznacza subiektywizm i prywatne preferencje. Zrób wszystko by zainteresować swoją aplikacją odbiorcę, ale nie zrażaj się, gdy po 3 próbach nikt do Ciebie nie oddzwoni. Tak może się zdarzyć nawet w przypadku osób, zawodowo zajmujących się tworzeniem CV.